İngiliz danışmanlık şirketi, Türkiye’yi bölge için üs seçti


Birleşik Krallığın önde gelen hükümet danışmanlık kuruluşlarından olan Pera Consulting firmasının bağlı şirketi Pera EEMEA , 11 Aralık Çarşamba günü İstanbul’daki özel bölge merkezinin resmi açılışını kutlayacak.

İstanbul’daki Birleşik Krallık Başkonsolosluğu’nda saat 19:00’da gerçekleşecek açılış töreninde, ev sahibi Başkonsolos Yardımcısı ve Birleşik Krallık Başkonsolosluğu Ekonomi ve Refah Bölümü Başkanı Rafe Courage ile Türkiye’deki İngiliz Ticaret Odası Başkanı Chris Gaunt da dâhil olmak üzere çok sayıda önemli konuşmacı yer alacak.

Açılış töreninden önce açıklama yapan Pera EEMEA Başkanı Colin Moody şunları söyledi:

“Türkiye’deki bölge merkezimizi açıyor olduğumuz için çok memnunuz. Bu ülkeyi seçmemizin başlıca nedenleri, konumu ve tarihi ticaret bağlantılarıdır; ancak en önemli nedenimiz insanlarının enerjisi ve yetenekleri.
“Türklerle ortak olarak çalıştığımız üç başarılı yıldan sonra ofisimizi açıyoruz, burada olmaktan çok mutluyuz.
Türkler öğrenme arzusuna, uyumlu olma yeteneğine ve güçlü kişisel özelliklere sahip. Bu yeteneklerin programlarımız ve desteğimizle birlikte Türkiye için sürdürülebilir ve kapsamlı bir ekonomik büyüme sağlayacağına inanıyorum.”

İŞ, HÜKÜMET VE AKADEMİ DÜNYASI ETKİNLİĞE KATILIYOR

Ayrıca, Lansman etkinliği öncesinde konuşan, Türkiye’deki İngiliz Ticaret Odası Başkanı Chris Gaunt da açıklamasında şunları söyledi:

“Pera EEMEA’nın bölgesel merkezini Türkiye’de kurmuş olmasından dolayı mutluyuz. İki ülke arasında önceden beri özel olan ticari bağları güçlendirmeye ve geliştirmeye yardımcı olacağına eminim.
Daha güçlü ticari bağlar, devam ettirilen ekonomik gelişme ve refahı güvence altına almak için hayati bir bileşendir.”

Pera Consulting’in bölgedeki varlığının açılışının kutlanmasının yanı sıra, etkinlik Türkiye’nin güçlü, sürdürülebilir ve kapsamlı bir ekonomik büyümeyi nasıl inşa edebileceğini tartışmak için iş, hükümet ve akademi çevrelerinden yüzden fazla lider için bir forum olarak da hizmet edecektir.

Konuk konuşmacılar, küresel ekonomik krize karşı gelmede Türkiye’nin diğer ülkelere göre nasıl başarılı olduğunu; ancak büyümenin şimdi neden yavaşlamaya başladığını inceleyecekler (Uluslararası Para Fonu tarafından tahmin edildiği üzere, 2013 için %3.8’lik düşüş). Yeni neslin, gelecekteki iddialı işleri gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu öngörü ve desteği almasının neden gerekli olduğunu araştıracaklar; dünya sahnesinde Türkiye’nin yerini yükseltmesine – ve bu desteğin nereden geleceğine – dair yardımcı olacaklardır.

Pera EEMEA Yönetici Direktörü olan Okan Kara konuyla ilgili açıklamasında, “Büyüme ivmesinin kanıtlanmış programlarının yerine getirilmesinde Pera’nın mükemmel rekoru Türkiye’nin ekonomisine önemli bir katkıda bulunacaktır.
2023 itibariyle Türkiye Cumhuriyeti yüzüncü yılında, hükümetin ekonomik hedefleri doğrultusunda bizlere göre 10. en büyük küresel ekonomi olacaktır. Ayrıca bizler kesinlikle Türkiye’nin bu potansiyele ulaşacağına inanmaktayız.” İfadelerini kullandı.

Kara, sözlerine şöyle devam etti:
“Pera EEMEA’nın hükümet, onun kurumları ve işletmeleri için değerli bir stratejik ortak olacağından eminim. Bizler ardımızda deneyimli yetmiş yıl bıraktık. İngiltere’de bizler önemli oranda başarıyla birlikte, ülkedeki en büyük iki ticari destek programını sunmaktayız. Zaman ve yine programlarımız, sıklıkla 20’ye 1’i aşan bir ROI (yatırım getirisiyle) ile dünya çapında gelişme sağlamıştır.
Türkiye’nin dönüşümünün güçlü bir parçası olacağımızı biliyorum.

Editörlere Yönelik Notlar:
Bir görüşme ayarlamak için ya da daha fazla bilgi için, lütfen irtibata geçiniz: Berk Ütkü, Promedia Public Relations:

+90 212 465 7000

Pera EEMEA Hakkında

 • Pera EEMEA, büyümeye ilham vermek, işler yaratmak ve ekonomileri hızlandırmak için tüm dünyada hükümetler, onların kurumları ve işletmeleriyle çalışmaktadır. Şirket bilgiyi paylaşarak, kapasite oluşturarak, teknik destek ve fazlasını sağlayarak, en iyi ve en etkili biçimde ulusal ekonomik politikanın yerleştirilmesi için çalışmaktadır.
 • Pera EEMEA, kanıtlanmış uluslararası teknikleri esas alarak, Türk ekonomisi için öncülük eden yeni inisiyatifleri yaratmak amacıyla Türk resmi fonunu Avrupa ve özel sektör fonuyla birleştirecektir.
 • Pera EEMEA, kavram geliştirmeyi ve teslim tasarımını desteklemek için ayrıca ekonomik gelişme ve yaratılan yeni işler vasıtasıyla esas olarak ölçülen sonuçları yaratmak için projelerin uygulanması amacıyla, Türk Hükümeti ve bölgesel kurumlar için bir dağıtım ortağı olarak hareket edecektir, ancak yeni beceriler, kurumsal kapasitenin tesis edilmesi, verimlilik iyileştirmeleri ve Türk fikri mülkiyetinin ticarileştirilmesi dâhil olmak üzere ikincil tedbirler ile
 • Pera, KOBİ’ler ve araştırma enstitüleri için son 10 yıl boyunca, 400’den fazla uluslararası teknoloji transferi anlaşmasını yerine getirmiştir.
 • Sürdürülebilir bir büyümeyi sağlayabilen ve uluslararası pazarlarda küresel rekabete ve değişikliklere reaksiyon gösterebilen bir yetenek inşa edebilen sağlam ve dengeli bir ekonomi yaratmak amacıyla, Türk ekonomisi için hayatidir.
 • İngiltere’de, bölgesel yüksek büyüme programlarımızla olan çalışma vasıtasıyla, 10 günlük iş koçluğu müdahalesini esas alarak, yıllık olarak şirket başına 200.000 EURO’luk bir ortalama KOBİ büyümesini başardık.
 • İngiltere Hükümeti’nin Ulusal Üretim Danışma Hizmeti için iş ciro büyümesinde ve yaratılan yeni işlerde ölçülmüş, 20:1’lik kamu yatırımında tipik bir geri dönüş sunmaktayız.

Pera Consulting Hakkında

 • İngiltere merkezli Pera Consulting, 1946 yılından beri hizmet veren, dünyanın en uzun süreli kurulmuş ticari danışmanlık hizmetlerinden biridir. Büyümenin her aşamasındaki ve her türden ekonomi dâhilindeki şirketlere – küçük başlangıçlı olanlardan oturmuş ticari işletmelere kadar – destek vermekteyiz.
 • İş programlarımız büyümenin hızlandırılması, rekabetin artırılması ve dünya çapındaki şirketlerde ve ülkelerde istihdamın yaratılmasıyla alakalıdır.
 • İngiltere’de ülkenin en büyük iki iş destek programını sunmaktayız, 180 milyon sterlinlik, onları bir sonraki seviyeye taşıyan artışı güvenceye alan 26.000 yüksek potansiyelli işe yardımcı olan Büyüme Hızlandırıcı Şeması (www. growthaccelerator.com) ve halihazırda 23:1’lik bir ROI (yatırım geri dönüşü) sunan İmalat Danışma Hizmeti (www.mymas.org).
 • Türkiye’de 1.000’den fazla şirket ve 100 üniversiteyle önceden çalışmış bulunmaktayız.